
Характеристики і класифікація цегли
Для того щоб визначити на скільки якісна цегла, потрібно взяти до уваги все, що пов'язано з її виготовленням. Наприклад: за якими технологіями виготовляють, які матеріали використовують для створення цегли, вивчити гарненько її характеристику. Треба подивитися всі показники, від яких залежить якість цегли.
Одним з показників є рівень міцності, він залежить від того якої якості пісок, чи правильно використовують воду і в якій кількості, ну і від того якої жирності глина. Якщо глина дуже жирна, то з часом на готовому виробі з'являються тріщини. А якщо до складу цегли входить велика кількість піску, то зменшується її міцність.
Наступний показник, це на скільки, цегла теплопровідна. В цьому випадку дуже важливо як даний матеріал утримує тепло в житловому приміщенні. Фахівці будівельники, рекомендують для житлових приміщень, застосовувати подвійну кладку. Через те, що невелика відстань між прошарками, повітря в цих зазорах зберігає тепло.
При виборі цегли обов'язково враховуйте морозостійкість. Зверніть увагу, скільки вологи і як виріб реагує на перепади температури.
Історія появи цегли
Цегла є найстародавнішим будівельним матеріалом, таким же, як і дерево. Згадка про нього зберігає в собі Біблія і Старий Заповіт. Цим матеріалом люди стали користуватися після потопу. Найдавніша знахідка з обпаленої цегли була виявлена в Словаччині 25 тисяч років тому. Найдавнішим видом цегли вважається та, що використовувалась на Середньому Сході 10 тисяч років тому. До її складу входили глина і смола. Першими обпаленими кубиками почали користуватися в Єгипті ще 2-3 тисячі років до н.е.
Класифікація цегли
Сучасна цегла може бути:
- керамічною;
- силікатною;
- гіперпресованою.
У свою чергу ці три типи поділяються відповідно до технічними характеристиками на:
- рядову;
- облицювальну.
За структурою вона буває:
- повнотілою;
- порожнистою.
Відповідно до розмірів цегла може бути:
- одинарною (250 * 120 * 65);
- півторачкою (250 * 120 * 88);
- подвійною (250 * 120 * 138).
Цегла повинна мати:
- марку міцності;
- морозостійкість;
- влаговсмоктування;
- теплопровідність;
- а також містити активні радіонукліди.
Маркою міцності вважається опір цегли можливим руйнуванням в кілограмах на 1м2. Якщо цегла М 100, то це означає, що 1см2 може витримати сто кілограм.
Існують такі марки цегли, як М 100, М 125, М 150, М 200:
- Марка М 100 застосовується при будівництві будинків максимум в два-три поверхи.
- Марка М 125 застосовується для будівництва багатоповерхівок.
- Марка М 150 годиться для виконання цоколя.
- Марка М 200-300 успішно використовується для кладки фундаменту багатоповерхових будинків.
Під морозостійкістю цегли мають на увазі цифру, яка говорить про те, скільки разів цеглу можна заморозити і розморозити без руйнування. Для різних регіонів вона різна, зокрема для Івано-Франківська вона становить F35. Випробування проводиться за допомогою цегли, яку опускають на вісім годин в чисту воду, після цього її кладуть в морозилку також на вісім годин, після морозильної камери її знову опускають в воду - ця процедура вважається одним циклом.
Водопоглинанням називають властивість цегли в сухому вигляді до поглинання вологи в % відношенні до її масі в сухому вигляді. Суха цегла зважується і кладеться у воду на 38 годин. Після цього її знову зважують і прораховують процентне відношення збільшення маси до ваги сухої цегли - це і буде показником водопоглинання.
Теплопровідністю називають можливість опору цегли втратам тепла. Один квадратний метр висловлюють в ВТ і вимірюють в лабораторних умовах.
Цегла керамічна
Керамічною вважається найдавнішою з усіх видів цегли, виготовляють її використовуючи пластичну форму, матеріалом для виготовлення служить глина.
Вона відповідає таким технічним характеристикам:
- марка цегли М 100 - М 150
- водопоглинання в межах 9-12%
- морозостійкість коливається від F25 до F100
- теплопровідність 0,32-0,55 Вт (м2С).
Довговічність такої цегли становить п'ятдесят років. Ця цегла буває рядовою і облицювальною. Рядовою керамічною виконується кладка всередині приміщення, облицювальною виконують роботи по зовнішніх стінах, в цьому випадку вона повинна володіти морозостійкістю не менше F35.
У облицювальної цегли може бути рельєфна поверхня, вона також буває фасонною, напівкруглою, кутовою. Керамічна облицювальна буває повнотілою і порожнистою. Пустотіла характеризується підвищеним опором теплопровідності, але відрізняється меншою маркою міцності на стиск. Окремою маркою завжди вважалась пічна цегла, вона завжди повнотіла.
В окрему групу виділяють клінкерну цеглу, для виготовлення якої використовують сланцеву глину.
Силікатна цегла
Цей будівельний матеріал не застосовують в умовах підвищеної вологості, не використовують для фундаменту і зведення цокольного поверху, і ні в якому разі не використовують для печей і камінів, тобто там, де високі температури.
Силікатна цегла також буває повнотіла, пустотіла і облицювальна.
Відповідає наступним технічним характеристикам:
- Марка міцності цієї цегли М 25 - М 150.
- Морозостійкість силікатної виду F 35 – F 75.
- Водопоглинання коливається від 8,6% до 14%.
- Теплопровідність такого цегли 0,7-0,76 вт (м2С).
Вона також володіє питомою ефективністю природних радіонуклідів в межах 47 БК / КГ. Довговічність силікатної цегли не перевищує п'ятдесят років.
Гіперпресована цегла
Гіперпресована цегла виробляється напівсухим гіперпресуванням. Цю технологію ми отримали з Європи. Цей вид цегли виготовляють використовуючи тиск в 200 тон, що призводить до злипання частинок вапняку на молекулярному рівні, так званим методом "холодного зварювання", що робить її максимально наближеною до натуральних природних матеріалів. У цієї цегли є маса переваг.
Відрізняється такими технічними характеристиками:
- Маркою міцності від М 150 до М 400.
- Морозостійкістю від F35 до F75.
- Вологовсмоктуванням від 2 до 8%.
- Теплопровідністю від 0,76 Вт (м2С).
- Питомою ефективністю радіонуклідів 47,0 БК / КГ.
Довговічність цього виду цегли становить більше ста років. Крім вапняку в її склад входить цемент, барвники, пісок. Володіє широкою гамою кольорів, яка захоплює своєю величчю, привертає надійністю, тому, що піддається різним видам обробки: точіння, шліфування, різання, що створює для дизайнерів широке поле діяльності. Колотою цеглою, що має фактуру "дикий камінь", прикрашають будь-які будівлі.
Облицювальна гіперпресована цегла є універсальним матеріалом, що має відмінні експлуатаційні якості, що дозволяють використовувати її для фундаментів, цоколів, і в якості рядової для кладки всередині приміщення. Цей матеріал використовують для будівництва будинків, парканів, красивих камінів і прекрасних барбекю. Цей надійний матеріал ідеальний для зведення димаря і арки. Облицювальна цегла має чудовий вигляд і фактуру, дозволяє створити міцний і красивий фасад, який буде служити довгі роки не вимагаючи штукатурки і фарбування будівлі.